Cardinal Justin Rigali through the years

April 19, 1935: Born in Los Angeles

April 25, 1961: Ordained a priest in Los Angeles

October 1961-1964: Graduate studies at Pontifical North American College and Pontifical Gregorian University in Rome

October 1962-1963: Priest assistant at the Second Vatican Council in Rome

Cardinal Justin Rigali, standing in front of center section, serves as a priest assistant at the Second Vatican Council.

Cardinal Justin Rigali, standing in front of center section, serves as a priest assistant at the Second Vatican Council.

1966-1970: Secretary of the Apostolic Nunciature to Madagascar

February 1970: Director of the English section of the Secretariat of State in the Vatican

February 1970: English translator to Pope Paul VI

August 1978: Adviser to Pope John Paul I

October 1979-May 1985: Adviser and speechwriter for Pope John Paul II

June 1985: Appointed president of the Pontifical Ecclesiastical Academy and Titular Archbishop of Volsinium

Sept. 14, 1985: Episcopal consecration by Pope John Paul II

1985-1990: Served in the Secretariat of State, Council for the Public Affairs of the Church, Congregation for Bishops, Pontifical Council for the Laity, Permanent Interdicasterial Commission, Pontifical Commission for Latin America, Congregation for the Doctrine of the Faith within the Vatican Roman Curia

Dec. 21, 1989: Appointed Secretary of the Congregation for Bishops by Pope John Paul II

Jan. 2, 1990: Appointed Secretary of the College of Cardinals by Pope John Paul II

March 15, 1994: Installed as seventh Archbishop of St. Louis by Pope John Paul II

January 1999: Archbishop Rigali hosted Pope John Paul II during papal visit to St. Louis

Oct. 21, 2003: Created a Cardinal by Pope John Paul II with the rank of Cardinal-Priest

Cardinal Justin Rigali stands with St. John Paul II at the altar.

Cardinal Justin Rigali stands with St. John Paul II at the altar.

Oct. 7, 2003: Installed as eighth Archbishop of Philadelphia by Pope John Paul II

April 8, 2005: Was the only American cardinal to serve as concelebrant at the funeral Mass for Pope John Paul II

April 2005: Was a cardinal elector in conclave that elected Pope Benedict XVI

September 2007: Appointed by Pope Benedict XVI as a member of the Congregation for Bishops

Aug. 31, 2009: Named Apostolic Administrator to the Diocese of Scranton, Pa.

April 19, 2010: Celebrated 75th birthday, at which time all bishops and cardinals must submit a letter of resignation to the pope, although the pope doesn’t have to accept resignation at that time. Cardinal Rigali remained eligible to vote in conclaves until he turned 80 on April 19, 2015.

Sept. 8, 2011: Became Archbishop Emeritus of Philadelphia and retires in the Diocese of Knoxville

March 2013: Was a cardinal elector in conclave that elected Pope Francis

April 19, 2015: Marked 80th birthday by celebrating Mass for groundbreaking of new Sacred Heart Cathedral

Leave a Reply

Your email address will not be published.